اخبار

1396/07/23


دکتر محمد مهدی گویا رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در حاشيه چهارمین روز برگزاري "هشتیمن كنگره بين المللي بيماريهاي ريوي ، مراقبتهاي ويژه و سل" مصادف با روز ملی مبارزه با سل و بیست و پنجمین کنگره سراسری سل گفت: از ۵۸۰ هزار مورد تخمینی سل مقاوم به درمان در جهان، ۱۲۵ هزار مورد شناسایی شده و تحت درمان قرار گرفته اند.
به گزارش روابط عمومی بیمارستان دکتر مسیح دانشوری، رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت افزود: بقیه موارد مبتلا به سل مقاوم به درمان شناسایی نشده اند و ۸۰ درصد انواع سل در چند کشور شامل تاجیکستان، آذربایجان، پاکستان، افغانستان و ترکیه وجود دارد که سازمان بهداشت جهانی وضعیت ویژه‌ای در این کشور‌ها اعلام کرده است.
دکتر گویا در ادامه گفت: مهاجرانی که از پاکستان به ایران می‌آیند تهدید بزرگ برای شیوع بیماری سل در کشور هستند و در اغلب موارد درمان موثر را به طور کامل دریافت نمی‌کنند و از کشور خارج می‌شوند.
وی با بیان اینکه از ۵۸۰ هزار مورد سل مقاوم به درمان ۳۹ هزار نفر در منطقه مدیترانه قرار دارد تصریح کرد: در درمان ایدز نیز ما از آمار‌های جهانی عقب هستیم و بر اساس بررسی‌ها، شیوع بیماری ایدز در ایران روند صعودی دارد که ۷۴ درصد بیماران مبتلا به ایدز در کشور از نظر ابتلا به سل مثبت شناخته شده اند.
دکتر گویا با اشاره به اینکه موفقیت در درمان سل در کشور خوب ارزیابی شده است، افزود: ایران به جامعه جهانی تعهد داده است بروز سل را تا سال ۲۰۳۵، ۹۰ درصد کاهش دهد و اگر به این شکل برنامه‌های کنترل و ریشه کنی این بیماری را ادامه دهیم تا سال ۲۰۳۵ قادر به حذف بیماری سل خواهیم بود.
رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت  در خاتمه اذعان داشت: غربالگری سل در حاشیه نشین ها، به روز رسانی روش‌های درمان سل و پژوهش‌های کاربردی در این زمینه ضرورتی مهم است.

1396/07/22


شمسی نصیری سوپروایزر آموزشی بیمارستان دکتر مسیح دانشوری در حاشيه سومین روز از  برگزاري "هشتیمن كنگره بين المللي بيماريهاي ريوي، مراقبتهاي ويژه و سل" در مصاحبه با روابط عمومی این مرکز گفت: سه برنامه  اختصاصی  جهت پرستاری برگزار شد.
نصیری با بیان اینکه برنامه اول کارگاه تشخیص پرستاری در بیماری های ریوی با تاکید بر نارسایی تنفسی برگزار گردید افزود: مطالب عنوان شده در این کارگاه شامل: مروری بر نحوه بررسی و ارزیابی  بیماران ریوی ، نحوه دستیابی به  تشخیص های پرستاری، بررسی نشانه ها و علایم از دید پرستاری عملکرد و نشانه های مهم در پرستاری و برنامه ریزی و طراحی برنامه مراقبتی برای بیماران ریوی و ارزیابی مجدد بیماران با ارایه کیس انجام شد.
وی در ادامه عنوان کرد: دانستن تشخیص های پرستاری جهت ارائه مراقبت های به موقع و مناسب پرستاری بسیار مهم و با ارزش می باشد که توسط خانم دکتر نیک روان (عضو هیات علمی دانشکده پرستاری مامایی شهید بهشتی و از اساتید بنام شهید بهشتی)  اجراء گردید که با حضور فعال همکاران پرستاری به صورت  کار عملی و حل مسئله و پرسش و پاسخ به مدت 4 ساعت  برگزار گردید.
این سوپروایزر آموزش پرستاری بیمارستان دکتر مسیح دانشوری با بیان اینکه کارگاه های تهویه مکانیکی از دیگر کارگاه های تخصصی پرستاری بود اظهار داشت: یکی از اقدامات مهم مراقبتی درمانی در بیماران مبتلا به نارسائی تنفسی استفاده از تهویه مکانیکی است این دستگاه اغلب پیچیده بوده و دانستن دانش مربوط به تهویه مکانیکی بسیار کاربردی و با اهمیت می باشد که کار با این دستگاه ونتیلاتور توسط دکتر حمید رضا جماعتی (فوق تخصص ریه و مراقبت های ویژه) به صورت کار عملی بر روی دستگاه ونتیلاتور آموزش داده شد  و در ادامه خانم دکتر منجذبی (دکتری پرستاری) آموزش های لازم را در این خصوص به حضار دادند. کارگاه در نهایت با پرسش و پاسخ و ارائه CD  فیلم کارگاه به همکاران پایان یافت.
شمسی نصیری تصریح کرد: کارگاه سوم به مدت 4 ساعت با عنوان چگونگی تفسیر عکس قفسه سینه در بیماریهای ریوی توسط دکتر فاطمه منجذبی برگزار گردیدکه 2 ساعت ابتدای کارگاه اصول اولیه تفسیر عکس قفسه سینه نرمال مرور شد و در 2 ساعت بعد عکس های رادیولوژی وcase های مورد نظر ارائه و سپس به صورت پرسش و پاسخ با حاضرین  بررسی شد.
نصیری اذعان داشت: پرستاران شاغل در بخش های ریوی و بخش های ویژه جهت ارائه خدمات مراقبتی بهتر و باکیفیت بیشتر به خصوص در شرایط بحرانی نیازمند تفسیر عکس هاس رادیولوژی قفسه سینه و نرمال بودن یا نبودن عکس، محل و جایگاه کاتترهای متصل به بیماران می باشند، بنابراین دانستن موارد فوق ذکر از الزامات پرستاری است.
سوپروایز آموزش بیمارستان دکتر مسیح دانشوری در خاتمه گفت: کارگاه های مورد نظر به نحوی برنامه ریزی و اجرا شد که پرستاران با شرکت دراین کارگاه ها با شایع ترین تشخیص های پرستاری و سپس اقدامات و بررسی های پرستاری آشنا شوند که با حضور پر رنگ همکاران پرستاری از سایر بیمارستانها و بیمارستان مسیح دانشوری روبرو شدیم.1396/07/22


دکتر میهن پور عبداله پاتولوژیست آناتومیکال – کلینیکال ، رئیس بخش پاتولوژی و آزمایشگاه  بیمارستان دکتر مسیح دانشوری در حاشيه سومین روز برگزاري "هشتیمن كنگره بين المللي بيماريهاي ريوي ، مراقبتهاي ويژه و سل" و در مصاحبه با روابط عمومی این مرکز گفت: سرطان های قفسه سینه به ویژه سرطان ریه از شایع ترین سرطان ها وکشنده ترین آنها می باشند که با عوامل خطری چون استعمال دخانیات، در معرض قرار گرفتن مواد شیمیایی مثل مواد رادیواکتیو ، الودگی هوا وآزبست وتغییرات ژنتیک ارتباط قوی دارند.
دکتر پورعبداله تصریح کرد: شناسایی به موقع سرطان ها به کاهش مرگ و میر زود هنگام آنها کمک شایان می کند و علاوه بر آن آشنایی دقیق  و فوق تخصصی پاتولوژیست با انواع این سرطانها به تشخیص صحیح و انجام آزمایشات تکمیلی مولکولی و به تبع آن درمان به موقع و منحصر به فرد individualised منجر می گردد. بنابراین در این کنگره یک پانل تخصصی پاتولوژی برگزار می شود که شامل دو قسمت است.
دکتر پور عبداله با بیان اینکه در قسمت اول، کنفرانس کلینیکو پاتولوژیک (CPC)  توسط استاد فروزان محمدی برنامه ریزی شد که شامل: معرفی بیمار توسط یکی ار همکاران فوق تخصص ریه،یافته های رادیولوژی توسط رادیولوژیست ریه و بحث بالینی به وسیله یکی از اساتید پاتولوژی ریه و عفونی کشور که شامل طرح تشخیص های افتراقی و درخواست آزمایشات بالینی و پاتولوژی بود مورد بحث قرار گرفت. در نهایت استاد محمدی نتیجه بررسی پاتولوژی بالینی و تشریحی بیمار را به عنوان تشخیص نهایی توضیح دادند.

رئیس بخش پاتولوژی و آزمایشگاه  بیمارستان دکتر مسیح دانشوری در ادامه اظهار داشت: در قسمت دوم این پانل تخصصی، استاد مسلم بهادری پیشکسوت وچهره ماندگار پاتولوژی کشور درباره پروتئومیکس در ضایعات نیوپلاستیک قفسه سینه سخنرانی می کنند
دکتر پورعبداله افزود: در قسمت دیگری از این پانل به طور کلی به ضایعات سرطانی قفسه  سینه شامل: ضایعات سرطانی پلور یا پرده جنب، ریه و میان سینه که به طور خلاصه درباره تومورهای شایع و ناشایع، عوامل خطر، یافته های هیستومورفولژیک و ایمونو هیستوکمیستری IHC این تومورها صحبت شده و بر تشخیصهای افتراقی به روش های نوین تشخیصی، تکمیلی ودرمانی مطرح در دنیا نیز تاکید می گردد.
وی اذعان داشت: در ادامه درباره نقش بیوپسی از طریق هدایت سونوگرافی یا CT  در فراهم آوردن بافت کافی جهت تشخیص پاتولوژی و آزمایشات مولکولار بیماران با سرطانهای قفسه سینه نیز مباحث مهمی مطرح می شود.
رئیس بخش پاتولوژی و آزمایشگاه  بیمارستان دکتر مسیح دانشوری  در خاتمه گفت: علاوه بر برنامه اختصاصی بخش پاتولوژی، همکاران و اساتید پاتولوژی به عنوان عضو پانل و یا سخنران در جلسه های مرتبط با سایر همکاران شامل برنامه آنکولوژی، بیماریهای کودکان، interventional pulmonology  و بیماریهای نسج بینابینی ریه حضور خواهند داشت.


1396/07/22


معاون آموزشی مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی سل و بیماریهای ریوی بیمارستان دکتر مسیح دانشوری گفت: مصرف داروهای بیولوژیک بویژه در برخی بیماری ها مانند روماتوئید آرتریت و کرون و پیوندها رو به افزایش است و تحقیقات نشان می دهد ادامه مصرف این داروها، سل نهفته را به سل فعال تبدیل می کند
دکتر پیام طبرسی در حاشیه سومین روز از برگزاري هشتمین کنگره بین المللی بیماری های ریوی، مراقبت های ویژه و سل در گفت وگو با روابط عمومی گفت: در این کنفرانس برنامه های کاهش ابتلا به سل مورد بررسی قرار گرفته است. وی درباره آمار ابتلا به سل نهفته در کشور گفت: آمار دقیقی وجود ندارد اما آمار جهانی نشان می دهد که یک سوم جمعیت دنیا به سل آلوده اند که به نظر می رسد در کشور ما نیز یک چهارم مردم آلودگی نهفته داشته باشند.
متخصص بیماریهای عفونی تاکید کرد: باید برای ریشه کنی سل، افرادی را که به صورت نهفته به آن آلوده هستند، شناسایی و درمان کنیم، در واقع این یک استراتژی است که برای بیماران پرخطر داشته ایم که باید طی سالهای آینده به جمعیت عمومی کشور تعمیم داده شود تا شاهد ریشه کنی سل در کشور باشیم.
دکتر طبرسی گفت: روش های تشخیص عمده سل در کشور وجود دارد، همچنین روش های درمانی مناسبی را نیز در کشور شاهدیم که معمولا به صورت رایگان انجام می شود.
وی درباره میزان موفقیت درمان سل توضیح داد: میزان موفقیت درمان در بیماران سل حساس بیش از 80 درصد و بیماران سل مقاوم حدود 60 درصد است که معمولا افراد بی خانمان، معتادان، زندانیان و سالمندان جزو دسته دوم هستند.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تاکید کرد: اگر بیماران مبتلا به سل داروهای خود را به طور منظم مصرف کنند در روند درمانی آنها مشکلی پیش نخواهد آمد.
وی درباره علائم سل گفت: به افرادی که سرفه بیشتر از دو هفته، خلط خونی، کاهش وزن غیر قابل توجیه و تب طولانی دارند توصیه می شود که از نظر سل فعال بررسی شوند، همچنین افرادی که دارای نقص ایمنی هستند، پیوند شده اند، کورتون مصرف می کنند و یا دیابت و نارسایی کلیه دارند از نظر سل نهفته بررسی شوند.
طبرسی به توان درمانی کشور در زمینه درمان سل اشاره کرد و افزود: وضعیت کشور از این نظر مناسب است و در طبقه بندی سازمان جهانی بهداشت از نظر سل جزو کشورهایی با شیوع کم تا متوسط سل طبقه بندی شده ایم که اگر بتوانیم برنامه درمان سل نهفته را به جای مناسب برسانیم می توانیم به اهداف مهمی دست یابیم.

صفحه اولصفحه قبل123صفحه بعدصفحه آخر